Co zrobić w przypadku gdy bliska osoba regularnie sięga po narkotyki?

Co zrobić w przypadku gdy bliska osoba regularnie sięga po narkotyki?

Narkomania jest przewlekłą i śmiertelną chorobą, dlatego też w żadnym wypadku nie można jej lekceważyć. Nawet niewielka ilość środków psychoaktywnych może uzależnić nie tylko fizycznie, ale również psychiczne. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak zmotywować narkomana do leczenia, a dokładniej mówiąc do detoksu organizmu, czy też do terapii odwykowej.

Jak postępować w przypadku bliskiej osoby, która nie chce się leczyć?

W pierwszej kolejności warto wyraźnie zaznaczyć, że nie można wymuszać podjęcia terapii. Tego typu postępowanie niestety może przynieść zupełnie odwrotny skutek. Doraźna pomoc powinna opierać się przede wszystkim na szczerzej rozmowie, opiece i wsparciu, które tak bardzo jest potrzebne osobie uzależnionej. Pamiętać należy o tym, że częstą przyczyną uzależnienia jest właśnie zaniżona samoocena, czy też poczucie odtrącenia. Leczenie narkomanii Katowice przyniesie satysfakcjonujący efekt, gdy okażemy wsparcie i akceptację.

Jak zachęcić narkomana do leczenia?

Aby przekonać narkomana do leczenia warto skupić się na motywowaniu do działania. Nawet niewielkie zmiany w życiu w dłuższej perspektywie mogą przynieść satysfakcjonujące efekty. Wsparcie bliskiej osoby jest niezbędne praktycznie na każdym etapie choroby. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby lepiej zrozumieć emocje i uczucia chorego. Aby to osiągnąć niezbędna jest fachowa pomoc doświadczonego psychoterapeuty. To właśnie dzięki specjalistycznej terapii można znaleźć odpowiedzi na wiele dręczących pytań.

Jak wspierać bliską osobę?

Jak wspomniano powyżej wsparcie osób uzależnionych od narkotyków polega przede wszystkim na pełnej akceptacji ich problemu. Narkomania jest chroniczną i przewlekłą chorobą na którą wiele osób niestety nie ma nawet najmniejszego wpływu. Okazując zrozumienie i wsparcie można znacząco poprawić sytuację. Bliska nam osoba musi czuć, że nie jest napiętnowany ze względu na swoją chorobę narkotykową. Dobrym rozwiązaniem jest wspólne uczestnictwo w psychoterapii uzależnień. Narkoman powinien wiedzieć, że w walce z nałogiem nie jest sam i zawsze może liczyć na pomoc znajomych. Warto wspomnieć także o tym, że najskuteczniejszą formą pomocy dla narkomanów są oczywiście ośrodki, które specjalizują się w leczeniu uzależnień. Doświadczony psycholog i psychoterapeuta pomoże choremu powrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że fachowa pomoc potrzebna jest nie tylko narkomanowi, ale również jego najbliższej rodzinie.