Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Wielokrotnie podczas rozmów ze znajomymi zastanawialiśmy się nad sposobami jak można bez większych strat czasu dbać o aktywność fizyczną. Wiemy, że jej brak przyczynia się do powstawania nadwagi, problemów z kręgosłupem i stawami (zwłaszcza kolanami), spada nasza wydolność, co również nie pozostaje bez wpływu na stan naszego samopoczucia. Sami doskonale wiemy, że po treningach czujemy się szczęśliwsi, bardziej zadowoleni i bardziej wydajni. Niestety, ale w czasie pandemii siłownie były pozamykane. Trzeba było więc improwizować.

Większa część naszego grona samodzielnie kupowała sprzęt do ćwiczeń w domu, by móc zadbać o zdrowie. Ćwiczenie w domu to nie tylko oszczędność czasu, gdyż odpada czas potrzebny na dotarcie do siłowni. Minimalizuje się także ryzyko zachorowania, jak również liczy się to, iż możemy ćwiczyć o dowolnej porze, gdy tylko posiadamy odpowiedni okres wolnego czasu.

Jeden z naszych znajomych przez długi czas się wzbraniał przed podjęciem aktywności w domu. Na szczęście po naszych namowach przełamał się. Zaczął od najprostszych ćwiczeń, po kilku miesiącach jego repertuar w planie treningowym można uznać za zdecydowanie zróżnicowany. Sam zainteresowany również odczuwa, jak dużo się zmieniło w jego funkcjonowaniu, odkąd zaczął ćwiczyć. Jedną z najważniejszych zalet aktywności fizycznej jest zmniejszenie zadyszki, która u niego występuje przy wchodzeniu na 3 piętro, na którym przyszło mu mieszkać. Nawet wracając z zakupami mniej odczuwa ból kolan czy kręgosłupa, zauważa również zmniejszenie ciśnienia tętniczego, które uprzednio kwalifikowało się jako nadciśnienie drugiego stopnia. Oczywiście temat ćwiczeń omawiał ze swoim lekarzem rodzinnym, patrząc również pod kątem zażywanych przez niego leków.

Korzyści wynikających z aktywności fizycznej jest więcej, należy pamiętać tu chociażby o poprawie koncentracji. Sami doskonale to odczuliśmy, gdy przez kilka miesięcy siłownie były otwarte a plany zakupu przez nas sprzętu do ćwiczeń były dopiero w powijakach. Z perspektywy czasu oceniamy, iż ćwiczenia znacząco poprawiły koncentrację (co zapewne wynika z lepszego nasycenia krwi tlenem). Dzięki temu praca przebiega sprawniej, problem z nadmierną sennością w czasie dnia również stał się tylko wspomnieniem.