Wyroby hutnicze – Co powinno je wyróżniać?

Wyroby hutnicze – Co powinno je wyróżniać?

Co właściwie produkują huty? Teoretycznie wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie, tymczasem gdyby przyszło wymienić wyroby hutnicze i ich cechy, musielibyśmy się chwilę zastanowić… Czym są wyroby hutnicze i co powinno je wyróżniać?

Co produkują huty?

Produktem hutniczym są wszelkiego rodzaju wyroby wykonane ze stali oraz innych stopów metali. W pierwotnej postaci przeznaczonej do dalszego odlewania lub obróbki plastycznej, produkowane są w postaci sztab, czyli tak zwanych gąsek, śrutu, lasek, kęsów oraz kęsisk. Po obróbce wyroby hutnicze to:
-blachy i taśmy
-druty
-profile hutnicze
-kątowniki
-teowniki dwuteowniki i ceowniki
-rury oraz innego rodzaju produkty wykonane ze stali oraz innych stopów metali.

Jakie cechy powinny posiadać wyroby hutnicze?

Stal produkowana przez hutę, a także stopy innych metali, powinny posiadać określone zestawy cech zgodnych z odpowiednimi normami. Wyroby hutnicze powinna więc cechować określona twardość, odporność na działanie czynników zewnętrznych, gęstość, a także skład surowcowy. Dla przykładu – nie zdajemy sobie sprawy z tego że istnieje wiele rodzajów stali, każdy z nich posiada własne określone normy i wyroby hutnicze wykonywane z poszczególnych rodzajów powinny je spełniać.

Jakość produktów hutniczych – dlaczego jest tak ważna?

Produkty hutnicze poddawane są drobiazgowym próbom jakości. Pamiętajmy, że znajdują one różne zastosowanie zarówno w przemyśle i życiu codziennym, jak też w takich dziedzinach, od których zależy nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Na przykład z profili stalowych będących produktem hutniczym, buduje się rusztowania budowlane. To zrozumiałe, że stal użyta w takim celu musi spełniać określone normy, być odpowiednio twarda i odporna na warunki zewnętrzne i posiadać określoną wytrzymałość na nacisk i ciężar. Ze stali produkowane są też podnośniki koszowe, a także duże żurawie budowlane. Sprawność tych maszyn zależy nie tylko od zasilania i zastosowanych rozwiązań hydraulicznych, ale też od jakości stali z jakich wykonane zostały poszczególne elementy.

Produkty hutnicze wokół nas

Warto pamiętać że wyroby pochodzące z hut mamy wokół siebie i stanowią one bardzo często nie tylko przedmioty czysto użytkowe, ale też ozdoby i dekoracje w naszych domach. Z huty pochodzi przecież surowiec, z jakiego wykonywane są różnego rodzaju dodatki ze stali nierdzewnej, o obudowach sprzętu AGD nie wspominając. Wyroby hutnicze powinny więc spełniać normy nie tylko wytrzymałościowe , ale też estetyczne, kiedy mówimy o końcowy produktach jakie trafiają do naszych domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *