Czy warto łączyć przyprawy orientalne z regionalną kuchnią?

Czy warto łączyć przyprawy orientalne z regionalną kuchnią?

Ostatnie lata to idealny czas dla osób, które uwielbiają eksperymenty kulinarne. Popularna jest tak zwana kuchnia świata, a sklepy sprzedające między innymi orientalne przyprawy z odległych zakątków globu, są dostępne stacjonarnie lub w internecie. Nawet, jeżeli nie podróżuje się tam, skąd pochodzą najpyszniejsze i najbardziej aromatyczne przyprawy, można zamówić je dla siebie.

Najlepsze czasy na kulinarne poszukiwania
Gotowanie może być wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu i wykreowanie czegoś nowego. W kuchni można spełniać się kreatywnie, realizując swoje autorskie pomysły. Jeżeli trudno wymyślać receptury od nowa, zawsze można skorzystać z tych dobrze znanych od lat. Nie oznacza to, że kuchnia tradycyjna nie może być w żaden sposób zmieniona. Świetną opcją jest między innymi stosowanie dodatków i przypraw orientalnych, które dodadzą daniom zupełnie nowego smaku. W Polsce sporo tradycyjnych potraw robi się na przykład z kapusty. Kapusta świeża lub kiszona służy do przygotowania zupy, bigosu, kapusty zasmażanej. Aby urozmaicić smak tak dobrze znanych dań, można zastosować przyprawy orientalne. Przykładowo do kapusty doskonale sprawdzą się rozgrzewające przyprawy, takie jak kumin, czyli inaczej kmin rzymski, kolendra, curry. To ostatnie to tak naprawdę mieszanka przypraw, która jest bardzo popularna w naszym kraju. Jest sporo innych takich egzotycznych przypraw, warto wspomnieć jeszcze chociażby o zaatarze.

Dlaczego warto eksperymentować w kuchni?
Dlaczego warto testować nowe połączenia smakowe i wykorzystywać przyprawy orientalne do urozmaicenia tradycyjnych polskich dań? Bo to jest po prostu fajne. W kuchni można być kreatywnym i robić coś po swojemu. Dzięki temu można odkrywać zupełnie nowe smaki, a co za tym idzie odkrywać kuchnię tradycyjną na nowo. Jakiś czas temu Polacy zachwycili się propozycjami ze wszystkich zakątków świata, a trochę zapomnieli o tym, jak wiele pysznych dań pochodzi z naszej kultury. Najwyższa pora do tego wrócić. Nie oznacza to, że trzeba gotować tak samo, jak robiło się to przed laty. Teraz zwraca się uwagę na to, by kuchnia była lżejsza, by dania zawierały mniej tłuszczu odzwierzęcego, natomiast więcej świeżych warzyw. Odchodzi się od śmietany, gęstych sosów na bazie mąki, które również tak bardzo wpisują się w tradycję kulinarną z Polski. Zamiast tego można urozmaicić tradycyjne propozycje i zrobić je na nowo, wykorzystując pachnące przyprawy z odległych zakątków świata. Bez wątpienia miłośnicy nowości będą zachwyceni.